Ako predísť prechladnutiu v tomto období? Tajomstvom celoživotnej prevencie chorôb z prechladnutia a ďalších zdravotných benefitov, je jogínska technika preplachovania nosa teplou slanou vodou, zvaná Džala néti.
Výplach nosa slanou vodou Džala néti sa dlhodobo používa aj v klasickej medicíne. Funguje to jednoducho. Soľný roztok mení kyslé prostredie podporujúce rozmnožovanie baktérií a vírov na zásadité a túto ich živnú pôdu likviduje. Kde nie je živná pôda pre choroby, tam nie je ani samotná choroba. Čistý nos s citlivejšími receptormi zabezpečí, aby sa náš dych prehĺbil a vyvážil. A uvoľnený dych okamžite uvoľňuje telo a všetky jeho funkcie.
Čo potrebujeme na Džala néti
V prvom rade kanvičku néti. Je to špeciálna nádoba, ktorá dovedie slanú vodu na to správne miesto. Podľa Ajurvédy sa odporúča medená kanvička. Ak chcete praktické riešenie, výborná je keramická s glazúrou a na cestovanie sa hodí plastová.
V druhom rade potrebujeme soľ. Najlepšie je použiť čistú morskú soľ alebo kuchynskú soľ rozomletú čo najjemnejšie. Nevhodné: kamenná a rôzne druhy bylinkových a ochutených solí.
Ako správne vykonávať Džala néti
Príprava
- Nájdite si vhodné miesto. Voda bude pri tejto technike vytekať jednou dierkou z nosa von, tak je dobré robiť Džala néti nad umývadlom pri rannej hygiene.
- Ideálne je na výplach nosa používať pramenitú vodu bez chlóru. Ak takúto možnosť nemáte,
tak použite vodu z vodovodu, ktorú predtým prevaríte a necháte vychladnúť na 38 až 40°C. - Vodu zohriatu na trochu vyššiu teplotu ako je teplota tela (38 až 40°C) nalejte do kanvičky.
Potom do nej pridajte soľ jemne mletú tak, že na pol litra vody pridáme jednu čajovú lyžičku soli.
Technika
- Priložte zobáčik kanvičky néti zboku k pravej nosnej dierke a zaveďte ho do nosa tak, aby
úplne zapchal pravú nosnú dierku a voda nemohla vytekať. Pootvorte ústa a počas celej doby
výplachu nosa dýchajte jemne ústami. - Nakloňte sa teraz nad umývadlo, tak aby špička nosa bola najnižším bodom hlavy a vytočte
hlavu doprava. Brada smeruje k hrudi. Ľavá nosná dierka je teraz nižšie ako pravá. - Nakloňte trochu kanvičku smerom nahor a soľný roztok z nej začne samovoľne vytekať do
pravej nosnej dierky a o niekoľko sekúnd vytekať ľavou nosnou dierkou von. - Keď vám nosom pretečie polovička roztoku v kanvičke, zastavte prelievanie a vzpriamte sa.
Poriadne vydýchnite obidvomi nosnými dierkami tak, aby voda a hlieny vyšli von. - Druhou polovičkou roztoku si teraz vypláchnite nos tak, že necháte vodu vtekať do ľavej nosnej
dierky a vytekať pravou.
Záver
- Po vyprázdnení obsahu kanvičky néti sa vzpriamte a nastáva posledná, veľmi dôležitá časť
procedúry. Vyprázdnenie a osušenia nosa. Nahnite sa nad umývadlo a nechajte, aby Vám voda z nosa vyšla sama. Potom si poriadne vysmrkajte nos. Potom sa niekoľkokrát nadýchnite ústami a prudko vydýchnite nosom – obidvomi dierkami – aby z nosa vyšli aj najmenšie kvapky vody. - Potom skontrolujeme výsledok. Nos by mal byť priechodný a suchý. Malo by sa nám dýchať
ako znovuzrodeným. Pocítite osvieženie a mozog bude potešený čerstvou dávkou kyslíka. - Nakoniec vyčistite kanvičku néti. Dôkladne ju vypláchnite čistou vodou a nechajte uschnúť.
Usadeniny soli je možné odstrániť octom.
Začiatočnícke chyby a tipy
- Ak voda pri procedúre nevyteká z druhej nosnej dierky, možnou príčinou je silne opuchnutá sliznica. Slaná voda má na opuch sliznice uvoľňujúci účinok. Preto je vhodné podržať slanú vodu v tej dierke, kde je problém a počkať. Ďalším dôvodom môže byť to, že kanvičku néti držíte pod nevhodným uhlom, alebo tlačíte ústie príliš silno do nosa na vnútornú stenu a voda nemôže vytekať. Pokiaľ cítite, že nos je po výplachu stále neprechodný, tak opakujte celú procedúru ešte raz. Ak by sa nos neuvoľnil ani v priebehu niekoľkých ďalších dní, je potrebné konzultovať s lekárom, či tam nemáte nejaké štrukturálne zablokovanie.
- Ak zabudnete nos po procedúre poriadne vysušiť, môžete pociťovať niekoľko hodín príznaky nachladnutia, ktoré po čase odoznejú. Ideálna doba na Džala néti je ráno pri obvyklej hygiene. V zimných mesiacoch je ideálne urobiť medzi výplachom nosa a vyjdením z domu do mrazivého počasia prestávku aspoň pol hodinu ( kým sa oblečiete a naraňajkujete). Večer nerob Džala néti neskôr ako dve hodiny pred spaním.
- Ak vám voda nevyteká pri výplachu nosa druhou nosnou dierkou, ale steká do úst a hrdla, chyba bude v tom, že máte bradu príliš vysunutú dopredu. Je ju treba pritlačiť smerom k hrudi.
- Ak preplachovanie páli alebo je nepríjemné, problém bude s teplotou vody alebo koncentráciou soli. Skontrolujte to podľa návodu.
Ako predísť prechladnutiu či urýchliť liečbu
Preventívne sa odporúča robiť Džala néti jedenkrát denne, každý deň. V prípade prechladnutia, alebo zvýšeného výskytu alergénov vo vzduchu sa môže robiť aj štyrikrát denne.